Aktualności

Kamienie ozdobne w ogrodzie

2019-11-20


Ostatnio pisaliśmy o tym jak zabezpieczyć kamień by zachował swoje właściwości na długi czas. W drugim artykule poruszymy temat kamieni ozdobnych w ogrodzie:


Jaki kamień zastosować w ogrodzie ?
Jaki kamień wybrać do ogrodu?
Ile kamienia na m2?

Dlaczego w ogóle kamień w ogrodzie?. Kamień to surowiec w pełni naturalny, dlatego można go potraktować jako materiał, który sprawdzi się do budowy oraz wykończenia wszystkich elementów architektury ogrodowej. Różnorodność skał oraz uzyskiwanych z nich elementów sprawia, że kamień jest chętnie wykorzystywany w roli nawierzchni ogrodowych oraz dekoracyjnych.

Jaki kamień zastosować w ogrodzie? To zależy jaki efekt chcemy uzyskać. Aby ułatwić wybór podzieliśmy kamienie na pięć rodzai według zastosowania: luźny, utwardzający, elewacyjny, wypełniający oraz skały i głazy.

  • Pierwszy rodzaj tzw. luźny wykorzystywany najczęściej do obsypania ścieżek w ogrodzie lub w koło roślin. Służą do tego grysy i otoczaki, które dostępne są w wielu kolorach i kształtach. Wybierając ten rodzaj kamienia możemy uzyskać niepowtarzalny efekt.
  • Utwardzający bo tak nazwaliśmy drugi rodzaj kamienia stosuje się do stworzenia bardziej stabilnych podłoży, mamy tu na myśli chodniki, podjazdy, miejsca na grill. Najlepiej wybrać wtedy kostkę granitową lub brukową ale stepy, deski bazaltowe, płyty kamienne też będą świetnym pomysłem.
  • Kamień elewacyjny stosowany jest w budownictwie ogrodowym i nie tylko. Wykorzystujemy go do tworzenia murków, podstaw ławeczek i stołów. Spotkać go można jako okładzina na ścianach budynków, do tego służą nam panele, płytki kamienne, łupki szarogłazowe oraz kamień łamany.
  • Kamienie wypełniające to nic innego jak kamienie do gabionów. Możemy wypełniać nimi ogrodzenia, donice czy kosze. Świetnie komponują się ze szkłem dekoracyjnym.
  • Pokaźne głazy i skały oraz monolity o rozmaitych kształtach i ciekawych barwach stanowią ozdobę samą w sobie i często możemy spotkać je w ogrodach, jako samodzielne dekoracje.
  • Jaki kamień wybrać do ogrodu? Tak na prawdę ogranicza nas własna wyobraźnia. Do każdego pomysłu aranżacji można wybrać kamień, który będzie praktyczny oraz będzie się prezentował rewelacyjnie.


Jaką ilość potrzebujemy na dany obszar? Jest to najczęstsze pytanie naszych klientów. Wszystko uzależnione jest od frakcji, im większe kamienie tym potrzebujemy ich więcej by uniknąć szczelin między kamieniami. Analogicznie im kamień jest drobniejszy tym jest bardziej wydajny. Przyjmując, że 1 tona kamienia kryje od 10 do 15 metrów kwadratowych, zakładając warstwę około 4 do 5 centymetrów.

Impregnacja kamienia ogrodowego

2019-10-17


Dlaczego w ogóle impregnować kamień dekoracyjny? Jak dbać o kamień w ogrodzie? Jakie są metody zabezpieczania kamienia? Na te pytania i wiele więcej odpowiadamy w poniższym tekście.

 

Po co w ogóle stosować preparaty zabezpieczające kamień? Otóż kamień to surowiec naturalny i posiada niewidoczne dla oka pory. Tak jak drewno narażony jest na działanie czynników zewnętrznych. Największym wrogiem kamienia jest woda. Wilgoć sprzyja rozkwitowi zielonych porostów, które osadzają się na kamieniach. Woda ma w swoim składzie metale ciężkie, które wsiąkają w głąb kamienia powodując żółte przebarwienia takie jak rdza. Dlatego zabiegi impregnacyjne są tak ważne dla kamieni w naszym ogrodzie.

 

Co możemy zrobić by zapobiec przebarwieniu kamieni? Należy przygotować odpowiednio podłoże. Najlepszym sposobem by zadbać o kamień jest system podziemnego nawadniania ale zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkich stać na takie koszty lub nasz ogród nie jest duży. Gleba to kolejny nasz sprzymierzeniec jeśli tylko jest pulchna i dobrze wchłania wodę. Dobrym pomysłem jest przekopanie podłoża zanim wyłożymy kamień. W przypadku białego kamienia warto zaopatrzyć się w agrowłókninę, która przepuszcza wodę.  Dzięki temu zabiegowi woda nie będzie parować, a kamień będzie suchy co zapobiegnie rozwoju zielonych porostów.

 

By impregnacja była skuteczna, kamień musi być czysty i pozbawiony wszelkich przebarwień. Jeśli posiadamy zielone i żółte naloty, wystarczy umyć kamienie wodą pod ciśnieniem. Mając już czysty kamień mamy dwie metody nałożenia impregnatu. Pierwszym z nich jest metoda natryskowa. Możemy użyć do tego każdego rodzaju pistolet pod ciśnieniem czy nawet butelkę po płynie do mycia okien. Jednak ta metoda ma swoje wady, ponieważ kamień tylko z wierzchu będzie zabezpieczony.  Drugą metodą zabezpieczenia jest kąpiel wodna. Do pojemnika wkładamy czysty i suchy kamień i skąpiemy w nim nasz surowiec. Zaletą tej metody jest zaimpregnowanie całej powierzchni wszystkich kamieni. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że będziemy potrzebować więcej impregnatu niż w przypadku pierwszego sposobu.

Suchy i zaimpregnowany kamień wykładamy na przygotowane miejsce w ogrodzie i cieszymy się pięknym kamieniem przez długie lata.

W naszej ofercie znajdą państwo impregnat zabezpieczający kamień. 

Wielkanoc w Centrum Kamienia

2019-04-15


Dużymi krokami zbliżają się świeta wielkanocne. Kurka wielkanocna zawitała do naszego centrum kamienia i zniosła mnóstwo kamiennych jaj. Zapraszamy do odwiedzin i zapoznania się z ofertą naszej firmy :)

Wiosna w pełni

2019-04-04


Wiosna w pełni u nas również, nasza ekspozycja nabiera barw i z dnia na dzień staje się coraz piękniejsza. Na naszym placu pojawiła się nowość jeśli chodzi o kamienie dekoracyjne do ogordu, a mianowicie kamienne fonntanny. Idealnie nadają się do oczek wodnych, a dzięki wywierconemu otworowi można przekształcić je w przydomowe fontanny. Zapraszamy do zapoznania się z nowym produktem w siedzibie naszej firmy. 

Żegnaj zimo, witaj wiosno

2019-03-21


Wraz z nadejściem wiosny tej kalendarzowej nasze centrum nabiera barw. Ostatnie śniegi już stopniały odkrywając nam wspaniałe monolity w przepięknych kształtach i kolorach. Nasza firma już zbudziła się z zimowego snu i przygotowała szeroką ofertę produktów dla naszych klientów. Nasz ogród jest już gotowy do odwiedzin ,a czy Państwa ogrody są już gotowe na wizyty ciepłych i słonecznych dni?

Ostatni Zryw Lata

2018-08-21


Na naszym placu można obecnie zaobserwować zjawisko, które można określić mianem ostatniego zrywu lata, bądź zmierzchem lata - jak kto woli ;) Ta szczególna pora roku powoli zmierza ku nieuchronnemu końcowi. Jednak nasza oferta ciągle trwa w najlepsze. Jeśli jeszcze zastanawiają się Państwo nad zakupami obfitymi w produkty służące upiększeniu waszych ogrodowych świątyń, to teraz jest ku temu najlepsza pora. Zapraszamy do odwiedzin i zapoznania się z ofertą naszej firmy :)

Centrum Kamienia z Lotu Ptaka

2018-08-01


Z wysoka na wszystko można spojrzeć w nieco innym świetle. Nie inaczej ma się sprawa z naszym Centrum, które dzięki ujęciom z drona zyskuje znacznie szerszą perspektywę :)

Nie Tylko Kamień

2018-06-22


Nasza oferta to nie tylko kamienie, ale również wszelkie środki służące ich utrzymywaniu i konserwacji.  Są to między innymi przeróżne typy eko-bordów wraz z przynależnymi im gwoździami, włóknina, donice gabionowe i środki konserwujące do kamienia naturalnego. Zapraszamy do odwiedzin i zapoznania się z bogatą ofertą naszej firmy :)

Cząstka Innego Świata

2018-06-11


Sezon letni w Centrum Kamienia rozkwitnął na dobre. A wraz z nim rozkwita wszystko inne. Matka Natura żyje w zgodzie z naszymi kamieniami, dając im swoje błogosławieństwo. Otoczenie monolitów jest licznie pokryte przeróżnymi gatunkami roślin, a wszystko to tworzy zjawiskowy i harmonijny pejzaż, którego nie powstydziłyby się nawet japońskie ogrody. Kamienie przybywają do nas z równie odległych zakątków świata. Niekiedy pokonują dość długą podróż na pokładach statków i samolotów skryte w ciemności. Jednak gdy ponownie ujrzą światło dzienne, znów będą zachwycać swym pięknem, a co więcej przeniosą tą nienamacalną cząstkę innego, odległego świata, prosto na nasz plac, a w następstwie do Państwa ogrodów. Zapraszamy do odwiedzin i zapoznania się z naszą najnowszą ofertą :)

Centrum Kamienia W Obiektywie

2018-05-10


Naszą firmę odwiedziła dziś telewizja Proart. Kamienie te wielkie jak i drobne zostały uwiecznione przez obiektyw, a opowiedziała o nich Pani Agnieszka, która może rozprawiać o tych naturalnych surowcach całymi godzinami. Więcej z relacji znajdziecie Państwo w naszej galerii, i oczywiście na antenie telewizji Proart :)

Nowy Sezon - Nowe Towary

2018-04-27


Sezon rozpoczął się na dobre, a wraz z nim w nasze kamienne progi wstąpił szereg nowości. Przybyły z bardzo odległych zakątków świata i zachwycają swoimi kolorami oraz kształtami, stając się swoistą ozdobą naszego placu - do czasu aż odnajdą szczęśliwych nabywców. Nasi goście na każdym kroku są zaskakiwani czymś nowym, a zachwytom nie ma końca. Zapraszamy wszystkich do odwiedzin i zapoznania się z naszą najnowszą ofertą :)

Majówka 2018 - Godziny Otwarcia

2018-04-16


30 kwietnia - poniedziałek 8:00-16:00
02 maja - środa 8:00-16:00
04 maja - piątek 8:00-16:00
05 maja - sobota 8:00-13:00

1 i 3 maja zamknięte!

Otwarcie sezonu

2018-04-10


Sezon otwarty. Jesteśmy gotowi!  
W okresie zimowym zakupiliśmy wiele surowców i nasze stany magazynowe są potężne.

W styczniu odbyły się dwa wyjazdy zagraniczne w celu wyszukania i wybrania nowych, ciekawych towarów. Z otwarciem sezonu, który przewidujemy na początek kwietnia, oferta handlowa zostanie po raz kolejny poszerzona o nowe produkty importowane z wielu krajów świata. Wśród nowości znajdą się: różnego rodzaju kamień dekoracyjny o fantazyjnych kształtach i kolorach, monolity i fontanny.
W ofercie sprzedaży pojawią się też kamienie do gabionów. Sprzedawać też będziemy płyty bazaltowe i ceramiczne, donice metalowe czy betonowe drewno.

Zabiegając o nowych klientów w tym sezonie uruchamiamy też nową stronę internetową, chcąc zaprezentować najnowsze trendy, niektóre realizacje, ale przede wszystkim po to, żeby z łatwością i przyjemnością wprowadzić Państwa do Centrum Kamienia w Czekanowie. Zapraszamy!